Tevét találtunk a Pilisben

2025.02.15.

Alap információk

A túra ideje: 2025.02.15.

Az indulás helye: Szigethalmi Szent István Általános Iskola elől.

Az indulás ideje: 7 óra

Köztes megállók: 

SPAR (a Gyártelepi HÉV-nél lévő buszmegálló)

Szigetszentmiklós, József Attila utcai buszmegálló (Trafóház)

Szigetszentmiklós, Városi Könyvtár és Közösségi Ház, Városi Galéria (Sárgaház)

Buszköltség

TagságKategóriaÁr
Egyesületi tagfelnőtt 4500 Ft
Egyesületi taggyerek1000 Ft
Nem egyesületi tagfelnőtt5000 Ft
Nem egyesületi taggyerek1500 Ft

Általános ismertető a túráról

Az egyesület első túrája Pilisborosjenő környékére visz bennünket. Azért választottuk ezt a helyszínt, mert a növényzet ilyenkor még nem zöld, így a geológiai különlegességek jobban megfigyelhetőek. Ráadásul itt sokféle kőzettel találkozhat az ember viszonylag kis területen belül találhatóak. Van dolomit, mészkő, homokkő, sőt sekélytengeri-lagunaüledék is, amely a dolomit egy különleges formája. Persze azért lesz szó az itt található növényzetről is. 

Pilisborosjenő környékének érdekes földtani részei

Pilisborosjenő és környéke geológiai szempontból igen változatos és érdekes terület. A Pilis hegységben, amelynek része Pilisborosjenő is, többféle kőzet is megtalálható, amelyek mindegyike más-más geológiai múltra és sajátosságokra utal.

Fődolomit: A fődolomit egy karbonátos kőzet, amely a triász időszakban képződött. A Pilisben is megtalálható fődolomit sziklák jellegzetes, tornyos, sziklás formákat alkotnak. A fődolomit ellenálló kőzet, ezért a Pilisben magasabb hegycsúcsok és meredek sziklafalak épülnek belőle. A fődolomitban gyakran találhatók barlangok is, mivel a víz könnyen oldja ezt a kőzetet.

Sekélytengeri–lagúnaüledék: Ez azt jelenti, hogy az üledék (amelyből a dolomit képződik) egy olyan környezetben halmozódott fel, ahol a tenger sekély volt, vagy egy védett lagúna területén. A lagúnák általában olyan, a tengertől gátakkal elzárt, nyugodt, sekély vizek, ahol a víz sótartalma magasabb lehet, mint a nyílt tengeren.

Mészkő: A mészkő szintén egy karbonátos kőzet, amely a triász és jura időszakban képződött. A Pilisben a mészkő is gyakori kőzet, de a fődolomithoz képest kevésbé ellenálló, ezért a mészkőből álló területek általában alacsonyabbak és kevésbé meredekek. A mészkőben is gyakoriak a barlangok, és a mészkő oldódása során jellegzetes karsztformák alakulnak ki, mint például a dolinák és a víznyelők.

Homokkő: A homokkő egy üledékes kőzet, amely a miocén időszakban képződött. A Pilisben a homokkő kevésbé gyakori, mint a fődolomit és a mészkő. A homokkő általában puhább és könnyebben erodálódik, mint a karbonátos kőzetek, ezért a homokkőből álló területek általában alacsonyabbak és kevésbé meredekek.

Geológiai érdekességek: Pilisborosjenő környékén több geológiai érdekesség is található. Ezek közé tartozik a Teve-szikla, amely egy jellegzetes formájú sziklaalakzat, amely a fődolomitban alakult ki. A Teve-szikla népszerű kirándulóhely, és a közelében található az Egri vár romjai is.

Ajánlott felszerelések

Milyen felszerelés ajánlott?

 

Mivel a mostani időjárás kiszámíthatatlan, eshet hó, lehet sár. Ráadásul köves területeket is érintünk majd, így a megfelelő lábbeli rendkívül fontos. Nagy segítség lehet a túrabot is a haladásban. A réteges öltözködés is növelheti a komfortérzetet. A megfelelő mennyiségű táplálékról, innivalóról se feledkezz meg!

Jó tudni a leendő távokról!

A távokhoz többféle útvonalat is kidolgoztunk, amely igyekszik az időjárás miatt kialakult útviszonyokhoz igazodni. Most nem írtunk részletes útvonalleírást, mert az képlékeny. Azonban egy kis magasságtérképet minden tervezett távról mutatunk. Ezeken a legfontosabb adat az út meredeksége lesz. 

Jelek magyarázata

Megnézheted összességében mekkora távokat kell megtenni a különböző meredekségű lejtőkön és emelkedőkön. Ezek az adatok a teljes távon elosztva értendők. Így a következő túrák kiválasztásánál segítséget jelenthet. Ezek eloszlását a piros szakaszok jelzik.

A túra során a következő szakaszokkal találkozhattok:

  • Meredek lejtők (-5 foknál meredekebb):  óvatosabb ereszkedésre készüljetek.
  • Mérsékelt lejtők és emelkedők (-5 és 5 fok között):  ami  lehetőséget ad a pihenésre.
  • Meredek emelkedők (5 foknál meredekebb):  itt már igazán meg kell dolgoztatni a lábatokat, de a kilátás mindenért kárpótol!

Rövid táv

Ez a táv a szokásos 5-6 km hosszat tartalmazza. A választott úttól függően persze tartalmaz némi kihívást, de az viszonylag könnyen teljesíthető. A túrázó legnagyobb ellensége a sár lehet. Reméljük, az időjárás kegyes lesz hozzánk. Ami biztosan benne lesz a látnivalókban az az Egri vár megmaradt díszlete (ha megnyitod a linket, sok érdekeset tudhatsz meg róla.) és a Teve-sziklák. Plusz látnivaló lehet a Jenői-szikla és a Solymári-fal. A beérkezőknek lehetősége lesz beülni egy pizzériába, ahol 12 órától már lehet kemencébe sült pizzát kapni. 

Középtáv

Ez a táv kivételes. Nem indítunk két távot. Az  útvonal a Jenői torony kivételével tartalmazza az összes tervezett látnivalót. Cserébe a Köves-bérc meglátogatásával több látnivalóval gazdagodunk. Sőt egy dolomitbánya meglátogatása után távolból is megnézhetjük az Egri vár díszletét.

Hosszú táv

Ha érdekel valamelyik táv. akkor gombra kattintva érheted el a jelentkezési lapot.

Szerkesztés alatt.