Medvehagymák és holdviolák
2025.04.26.
Meglátogatjuk a Burok-völgyet
A túra ideje: 2025.04.26.
Az indulás helye: Szigethalmi Szent István Általános Iskola elől.
Az indulás ideje: 7 óra
Köztes megállók:
SPAR (a Gyártelepi HÉV-nél lévő buszmegálló)
Szigetszentmiklós, József Attila utcai buszmegálló (Trafóház)
Szigetszentmiklós, Városi Könyvtár és Közösségi Ház, Városi Galéria (Sárgaház)

Buszköltség
Tagság | Kategória | Ár |
Egyesületi tag | felnőtt | 6000 Ft |
Egyesületi tag | gyerek | 1500 Ft |
Nem egyesületi tag | felnőtt | 6500 Ft |
Nem egyesületi tag | gyerek | 2000 Ft |
Általános ismertető a túráról
Juhúúú, tavasz van, irány a Bakony! Egyesületünk áprilisi kalandja egyenesen a Burok-völgy mesés birodalmába vezet bennünket! Készüljetek fel egy illatos és színes utazásra, ahol a természet épp a legszebb arcát mutatja!
Bár az igaz, hogy pár kidőlt fa kicsit megnehezíti a dolgunkat (a természet néha ilyen huncut!), de ez minket nem tántorít el! Így most két szuper útvonal közül választhattok, hogy felfedezzétek a völgy titkait. És mit fogunk ott látni? Hát persze, hogy a medvehagyma-tengert! Már most érezzük az orrunkban a friss illatát, és valószínűleg pont akkorra borul virágba ez a zöld csoda, amit a lila holdviolák bájos csoportjai dobnak fel még jobban! Mintha egy tündérmesébe csöppennénk!
A túra végén pedig Királyszálláson vár ránk a Nagy-Magyarország Park, ahol egy kis időutazásban lehet részünk. Ráadásul, ha megéheznétek a sok gyönyörűségtől, ott egy vendéglő is vár ránk finom falatokkal!
Ami pedig a hazafelé indulást illeti, készüljetek egy kis ráadássétára! A buszunk ugyanis kb. egy kilométerre tud csak megállni, de sebaj, így még egy picit élvezhetjük a friss levegőt és a jó társaságot!
Szóval, ne habozzatok! Gyertek velünk ebbe a tavaszi paradicsomba! Garantált a jó hangulat, a csodás látvány és a felejthetetlen élmény! Jelentkezzetek minél hamarabb, nehogy lemaradjatok erről a zöld kalandról!
Jó, ha tudod!
A medvehagyma (Allium ursinum) egy igazi tavaszi csoda, ami nem csak az erdőket borítja be illatos zöld szőnyeggel, de a konyhánkat is feldobja pikáns ízével! Íme egy kis ismertető erről a különleges növényről:
Mi is az a medvehagyma?
- Vad fokhagyma: A nevéből is kiderül, hogy a fokhagymához hasonló, de annál lágyabb, finomabb aromával rendelkezik. Sokszor „erdei fokhagymának” vagy „vadpóréhagymának” is nevezik.
- Hagymás évelő: A liliomfélék családjába tartozik, és hagymájának köszönhetően évről évre újra kihajt.
- Tavasz hírnöke: Már a tél vége felé, de leginkább április-májusban bújik elő a földből, és ilyenkor hatalmas, illatos mezőket képezhet az árnyas, nyirkos erdőkben.
Hogyan ismerhetjük fel?
- Levelek: Hosszú nyelű, lándzsa alakú, élénkzöld levelei vannak, amelyek gyakran a föld közelében, tőlevélrózsában állnak. Ha megdörzsöljük őket, azonnal érezhető a jellegzetes fokhagymaillat. Ez a legbiztosabb ismertetőjele!
- Virágok: Április végén, május elején hozza apró, fehér, csillag alakú virágait, amelyek ernyős virágzatban nyílnak a szár végén.
- Illat: A legerősebb ismertetőjele a fokhagymára emlékeztető, de annál frissebb, zöldebb illata.
Hol találkozhatunk vele?
- Leginkább üde, árnyas lombhullató erdőkben, ligeterdőkben, patakok mentén érzi jól magát. Kedveli a nedves, humuszban gazdag talajt.
Miért olyan népszerű?
- Ízletes: Frissítő, fokhagymás íze miatt sokoldalúan felhasználható a konyhában. Készíthető belőle pesto, leves, saláta, szósz, fűszervaj, de akár pogácsába vagy kenyérbe is süthetjük.
- Egészséges: Tele van vitaminokkal (főleg C-vitamin), ásványi anyagokkal és antibakteriális hatású vegyületekkel. Jótékony hatással van az emésztésre, a vérkeringésre és az immunrendszerre.
- Régóta ismert: Már ősidők óta fogyasztják, a medvék is előszeretettel fogyasztják tavaszi ébredésük után, innen ered a neve is.
Fontos tudnivalók a gyűjtéshez:
- Hasonló mérgező növények: Nagyon fontos, hogy a medvehagymát biztonsággal felismerjük, mert könnyen összetéveszthető a mérgező gyöngyvirággal vagy az őszi kikerics levelével. A legbiztosabb ismertetőjel a fokhagymaillat! Ha bizonytalanok vagyunk, inkább ne szedjük le!
- Fenntarthatóság: Csak annyit gyűjtsünk, amennyire szükségünk van, hogy a populáció megmaradjon a következő évekre is. Ne taroljuk le a teljes területet! Egyes területeken a gyűjtése korlátozott vagy engedélyhez kötött lehet, ezért érdemes tájékozódni a helyi szabályozásokról.
- Szezon: A medvehagyma szezonja viszonylag rövid, általában április végéig, virágzás előtt érdemes gyűjteni, mert ilyenkor a legintenzívebb az íze. De virágzáskor is gyűjthető, sőt a virágja is ehető!
Ha tehetjük, tavaszi kirándulásaink során ne csak gyönyörködjünk a medvehagyma zöld szőnyegében, hanem kóstoljuk is meg ezt a fantasztikus ajándékot a természettől! De mindig legyünk körültekintőek a gyűjtés során! Egy tőről csak egy levelet tépjünk le, így a növény életben marad.
Ajánlott felszerelések
Irány a természet lágy öle! De mielőtt elindulunk, nézzük meg a legfontosabb kellékeinket, hogy a kirándulásunk egy igazi örömünnep legyen!
A Lábak Királyai és Királynői:
Figyelem, figyelem, a legfontosabb a lábbeli! Ők visznek minket a csúcsra (vagy legalábbis a következő fűszálig), szóval ne hanyagoljuk el őket! Olyan cipőt válasszunk, ami kényelmes, bejáratott, és bírja a strapát. Ne feledjük, egy boldog láb, egy boldog kiránduló! Ha a cipőnk kényelmes, a lépteink is könnyedebbek lesznek, és a táj is sokkal szebbnek tűnik!
A Nap Csókja Ellen:
Mivel a nap is velünk tart majd (remélhetőleg!), ne feledkezzünk meg a fejfedőről sem! Egy vagány kalap, egy csinos kendő vagy egy sportos sapka nem csak a naptól véd meg, de még stílusosak is lehetünk a vadonban! Válasszunk olyat, ami szellős és kényelmes, hogy a fejünk is friss maradjon a kaland során.
A Botrányos Botok Távol Maradnak:
Most a túrabotokat pihentetjük egy kicsit! Tudom, néha nagy segítségükre vannak, de ha fák között kell manővereznünk, könnyen útban lehetnek. Ma a rugalmasság és a szabad kezek a nyerők! Majd legközelebb jöhetnek a botok, ha nyíltabb terepen kalandozunk.
Szóval, pakoljunk be mindent, ami vidám és praktikus! Kényelmes cipőt a boldog léptekhez, fejfedőt a napsugarak ellen, és hagyjuk otthon a botokat, hogy szabadon szelhessük át az erdőt!
Rövid ismertető a túra távjairól
Középtáv

Bakonykútiból indul a túra. Ez a kis, álmos szépség, ahol a fák nem csak úgy állnak, mint valami fafejűek, hanem igazi műalkotásokká változtak a szorgos kezek alatt! Már itt mosolyra húzódik az ember szája, képzelem, mit alkotnak a helyi fafaragó mesterek!
Búcsút intünk a szoborparknak, és nekivágunk a nagyvilágnak! Először egy kis szántóföld következik, ahol talán még egy vidám pacsirtaszó is elkísér minket. Aztán hopp, belevetjük magunkat egy ligetes erdőbe! Itt már érezni a természet igazi illatát, lehet, hogy egy mókus is kíváncsian kikukucskál egy fa mögül.
És akkor jön a lejtő! Mintha csak egy izgalmas hullámvasútra ülnénk fel, de itt a mi lábaink a kocsik! A völgyben aztán igazi kalandparkká változik az utunk. Kidőlt fák? Ugyan már! Ez csak egy kis torna a természetben! Átmászunk, átbújunk, mint a legügyesebb akadályfutók! Közben meg csodáljuk a sziklafalakat, amik mintha csak azért lennének ott, hogy ámuldozzunk rajtuk.
És a legjobb rész! Medvehagyma mindenütt! Annyi, hogy még a vámpírok is messziről elkerülnek minket – nem mintha Szigethalom környékén hemzsegnének, de a biztonság kedvéért! Cserébe viszont ott pompáznak a holdviolák, igazi lila csodák a zöldben.
A völgyben az út csak kúszik felfelé, de olyan ravaszul, hogy szinte észre sem vesszük! Mintha a lábaink maguktól vinnének minket a magasba. És a jutalom? A Nagy-Magyarország Park! Mire megérkezik a másik csapat, addig mi már bebarangolhatjuk ezt a különleges helyet, és éppen a vendéglőben vagy a büfében kényeztethetjük megfáradt izmainkat egy finom falattal és egy frissítő itallal.
Szóval, aki egy kis mókára, kalandra és illatos természetjárásra vágyik, annak Bakonykútiból indulva a völgyön át vezető út a tökéletes választás! Garantált a jókedv és a felejthetetlen élmény!


Hosszú táv

Na, akkor a hosszú távosoknak is készül a móka Bakonykútiból! Indul a nagy kaland, hasonló ösvényeken szeljük át a tájat, mint a rövidebb úton indulók, de mi azért felturbózzuk a dolgot egy kis extra látványossággal!
A kilátópontok várnak ránk! Képzeljétek csak el, a magasból gyönyörködhetünk a völgy csodás panorámájában! Beszívhatjuk e a friss hegyi levegőt, és úgy érezzük magunkat mintha a világ tetején állnánk!
Aztán jön a völgybe való ereszkedés… Nos, ez nem lesz egy sétagalopp! Itt bizony megizzadunk egy kicsit, mert ez a lejtő jóval meredekebb lesz! De sebaj, annál nagyobb lesz az öröm, amikor elérjük a völgy alját! És persze, a kidőlt fák sem maradhatnak ki a buliból! Mi aztán nem riadunk vissza egy kis akadálypályától!
De a java még csak most jön! A túravezetőink úgy gondolták, hogy a legbátrabbak megpróbálhatnak sárkányt fogni a Sárkány-barlangban! Igen, jól hallottátok, SÁRKÁNYT! A barlang persze magasan van, úgyhogy egy kis hegymászásra is fel kell készülni.
Aztán a megszokott csoda vár ránk: a medvehagymával és holdviolával szegélyezett völgyfalak között folytatjuk az utunkat. Illatos és színes kavalkád, igazi vizuális és szaglási élmény!
A mi kalandunk is Királyszálláson, a Nagy-Magyarország Parkban ér véget. Itt aztán jól megérdemeljük a pihenést és a feltöltődést. És a legjobb az egészben? A rövidebb távon érkezőkkel együtt, vidáman sétálunk vissza a buszhoz, tele élményekkel és talán egy-két sárkánytörténettel! Szóval, aki igazi kihívásra és felejthetetlen kalandra vágyik, az tartson velünk a hosszú távon! Garantált a fáradtság, a jókedv és a rengeteg szép emlék!

