Barangolás a Hármashatár-hegyen

2024.11.16.

Ahol Mátyás király is vadászott

A túra ideje: 2024.11.16.

Az indulás helye: Szigethalmi Szent István Általános Iskola elől.

Az indulás ideje: 7 óra

Köztes megállók: 

SPAR (a Gyártelepi HÉV-nél lévő buszmegálló)

Szigetszentmiklós, József Attila utcai buszmegálló (Trafóház)

Szigetszentmiklós, Városi Könyvtár és Közösségi Ház, Városi Galéria (Sárgaház)

Őszi táj a Budai-hegyekben

Buszköltség

TagságKategóriaÁr
Egyesületi tagfelnőtt 4000 Ft
Egyesületi taggyerek1000 Ft
Nem egyesületi tagfelnőtt4500 Ft
Nem egyesületi taggyerek1500 Ft

Általános ismertető a túráról

Mátyás király vadaskertje

 „… a budai földeken másik városközeli majorja volt a harmadik kőnél, ahol sok erdei állat látható nagy vadaskertben. A királynak ez a legkedvencebb helye az üdülésre, szórakozásra. Mérföldekre menő járóföldön csak itt-ott van némi tisztás, hová sütkérezni jár ki az erdei vad – a többi merő rengeteg, igazi őserdő még, telve a vadak mindenféle nemével, fajával.”  – írta annakidején Bonfini. A park a Hármashatár-hegy oldalában húzódott meg. Természetes határai voltak az Apáthy-szikla és a Kecske-hegy sziklafala, amúgy két méteres fal határolta, mely csak belülről volt meredek, kívülről be tudott ugrani a vad. Oroszlánokat is hozatott Mátyás a parkba, melyek 1490-ben – Bonfini szerint – „… a király halála napján kimúltak”. 

Itt van az Oroszlán-szikla is, mely egy faragott, ülő oroszlán szobra azokból a régi időkből, de már nem felismerhető, mit is ábrázolt. Fejét az orosz katonák 1945-ben szórakozásból lerobbantották. A terület mélyebben fekvő részei a XIX. századtól beépültek, elegáns villák nőttek ki a földből. Lakott is Fedák Sári is, a legenda szerint az ő kertjében állt az a csaknem 200 éves libanoni cédrus, melyet ma is megcsodálhatunk.
Mátyás-király erdei szép lassan eltűntek. Lenn az építkezések, fenn a fakitermelés és az azt követő erózió felemésztette őket. – Nem jó ez így – mondta Guckler Károly erdőmérnök, aki 1895-től lett az erdők nélküli budai hegyek főerdésze, és bécsi mintára feketefenyvesekkel telepítette be a hegyeket. Ennek az igénytelen fának elég egy puttony föld az induláshoz, ezeket a hátukon hordták fel a munkások a kopasz hegyoldalakra. Guckler Károly nevét ma Hármashatár-hegy kilátója és a hegy északkeleti oldalán futó panorámaút neve őrzi (a rövid táv bejárja majd)..
A területen sétálva meg kell még említsük Glück Frigyes nevét is. „Budapest nagy barátja” – írta a Pesti Hírlap annak idején. A szállodás és mecénás várospolitikusnak köszönhetjük az Erzsébet-kilátót, az Árpád-kilátót (1929), s e kilátóhoz vezető sétányt, mely ma Glück Frigyes nevét viseli (a közép- és a hosszú táv is fog haladni rajta).
A Hármashatár-hegy neve nem talány. 1873-ig éppen a hegycsúcson volt Buda, Óbuda és Pesthidegkút közös hármas határa. Aztán repülőtér is volt itt, a XX. század elején. Három hangárja a mai napig áll, ezek egyikében lesz majd a találkozási pontunk.
Jó túrázást!,

Ajánlott felszerelések

Túrafelszerelés: Mivel az útvonal több emelkedőt és technikásabb szakaszt is tartalmaz, kényelmes, vízhatlan túracipő ajánlott, és érdemes rétegesen öltözni.

Vízkészlet és élelem: A túra során kevés lehetőség adódik vízvételre, ezért fontos, hogy mindenki elegendő vizet és harapnivalót vigyen magával.

Időjárásfigyelés: Az időjárás változékony lehet a hegyekben, így indulás előtt javasolt tájékozódni a várható időjárásról.

További segítség a túrabot használata is.

Rövid táv

Ha egy izgalmas, de nem túl hosszú kirándulásra vágytok, ami a természet és a lélegzetelállító kilátások kedvelőinek is kedvez, akkor ne keressetek tovább! Ez a túra remek választás, hiszen bár rövidebb, mint az előző, a kihívásokban nem szenved hiányt.

Kezdésként fontos, hogy kényelmes bakancsot húzzatok, mert az út köves, és a meredek emelkedők biztosan próbára teszik a lábatokat. A túra a csúcs közelében indul, de ne aggódjatok, az első megállónk, a Tábor-hegy, hamarosan elénk tárja a Budapesti panorámát.

Haladva a Guckler Károly úton, még két remek helyről nézhetjük meg a várost. Érdemes megállni, és elkapni pár fotót!  Aztán jön a Virágos-nyeregnél való átmenet a hegy másik oldalára, ahol újabb csodás látványban gyönyörködhetünk.

De itt még nincs vége! Az Újlaki-hegyről ránézhetünk arra a területre, ahol Mátyás király vadaskertje terült el. Itt már csak egy dolog van hátra: megmászni a Guckler-kilátóhoz vezető emelkedőt. Igen, ez a rész egy kicsit megizzaszt, de a kilátó tetejéről nyíló panoráma minden fáradtságot megér!

A túra végén pedig a Hangár-bisztró vár minket, ahol megérdemelt pihenés mellett megünnepelhetjük a teljesítményünket. 

Megnézheted összességében mekkora távokat kell megtenni a különböző meredekségű lejtőkön és emelkedőkön. Ezek az adatok a teljes távon elosztva értendők. Így a következő túrák kiválasztásánál segítséget jelenthet.

A túra során a következő szakaszokkal találkozhattok:

  • Meredek lejtők (-5 foknál meredekebb): összesen 600 m hosszú szakasz, ahol óvatosabb ereszkedésre készüljetek.
  • Mérsékelt lejtők és emelkedők (-5 és 5 fok között): összesen 4,4 km, ami  lehetőséget ad a pihenésre.
  • Meredek emelkedők (5 foknál meredekebb): összesen 1,5 km, itt már igazán meg kell dolgoztatni a lábatokat, de a kilátás mindenért kárpótol!
Budapesti látkép
Guckler Károly-kilátó

Középtáv

Ha szereted a természetet, a friss levegőt és a lélegzetelállító kilátásokat, tarts velünk ezen a varázslatos útvonalon, amely a Budai-hegység legszebb pontjain vezet keresztül! Ez a túra számos gyönyörű kilátóval és lenyűgöző helyszínnel ajándékoz meg, miközben változatos terepen haladunk végig a Fenyőgyöngyétől egészen a Hármashatár-hegyig.

Mire számíthatsz?

A Fenyőgyöngye Vendéglőtől egyenesen felfelé vesszük az irányt, és hamar elérjük az Árpád-kilátót, ahol Budapest csodás látképe tárul elénk. Egy szusszanásnyi pihenővel élvezhetjük a főváros panorámáját.

Fedezd fel a Kecske-hegy titkait! Tovább indulva a Kecske-hegy gerincén haladunk, és lenézünk a Kecske-hegyi Kőfejtő katlanába. Itt a lenyűgöző sziklaképződmények és a természet varázslatos ösvényei várnak ránk!

A kaland folytatódik az Újlaki-hegyen! Következő megállónk az Újlaki-hegy, ahol a csodálatos kilátás kárpótol az emelkedőkért. Képzeld el, ahogy madártávlatból nézel végig a városon és a környező hegyeken!

Egy kis pihenő a Virágos-nyeregben. Itt leereszkedünk a hegy oldalában, hogy egy nyugodt szakaszon át újult erővel induljunk tovább – egy újabb lépés közelebb a célunkhoz!

Célba érünk a Hármashatár-hegyen! A Vihar-hegyen átkelve megérkezünk a Hármashatár-hegyre, ahol egymást érik a kilátópontok és a híres siklóernyős starthely. Tarts velünk, és fedezd fel te is Budapest egyik legszebb magaslati pontját!

Látogatás a Guckler Károly kilátópontnál és megérdemelt pihenő a Hangár-bisztróban. A túra végén a Guckler Károly kilátónál még utoljára elmerülhetünk a panorámában, mielőtt letelepednénk a Hangár-bisztróban egy forró ital vagy egy finom falat mellé.

Csatlakozz hozzánk erre az izgalmas útra! Kényelmes túrabakancsot, réteges öltözetet és bőséges vízkészletet hozz magaddal, hogy semmi se álljon a felfedezés útjába. Engedd, hogy elvarázsoljon a Budai-hegység panorámája és a természet nyugalma!

Megnézheted összességében mekkora távokat kell megtenni a különböző meredekségű lejtőkön és emelkedőkön. Ezek az adatok a teljes távon elosztva értendők. Így a következő túrák kiválasztásánál segítséget jelenthet.

A túra során a következő szakaszokkal találkozhattok:

  • Meredek lejtők (-5 foknál meredekebb): összesen 1,2 km hosszú szakasz, ahol óvatosabb ereszkedésre készüljetek.
  • Mérsékelt lejtők és emelkedők (-5 és 5 fok között): összesen 4,6 km, ami  lehetőséget ad a pihenésre.
  • Meredek emelkedők (5 foknál meredekebb): összesen 2,8 km, itt már igazán meg kell dolgoztatni a lábatokat, de a kilátás mindenért kárpótol!
Az Árpád kilátói látkép
Kecske-hegyi Kőfejtő Katlana

Hosszú táv

Fedezd fel Budapest titkos hegyvidékét és lélegzetelállító panorámáit!

Ha egy igazán változatos és izgalmas túrára vágysz, gyere velünk a Pál-völgyi barlangtól a Hangár-bisztróig vezető kalandra! Indulj el a város pereméről, ahol az első kihívásként a Mátyás-hegyet hódítjuk meg. A sziklafalon állva úgy érezheted, mintha Budapest a lábaid előtt heverne! Innen tovább kanyarogva egy-egy különleges barlang mellett haladunk el, majd az Árpád-kilátónál ismét megpihenünk, hogy elmerüljünk a gyönyörű kilátásban.

És még csak most kezdődik a java! Tovább ereszkedünk az Apáthy-sziklához, ahol a természet igazi műalkotásában gyönyörködhetünk: a sziklafal egyedi formája és a panoráma itt is lenyűgöző. Tovább haladva a hatalmas Libanoni cédrus magasodik előttünk Nyéken, majd nekivágunk a Kecske-hegy meredek ösvényeinek. A Kőfejtő Katlan fenséges szikláit megtekintve haladunk tovább, miközben felfedezzük a környék rejtett szépségeit.

De a kaland itt még nem ér véget! Az Újlaki-hegyen megpihenve gyönyörködhetünk a tájban, majd  egy kis történelem vár ránk az 1982-es repülőbaleset helyszínén a Hármashatár-hegyen, ezt követően a hegy túloldalán a siklóernyős starthelyről újabb bámulatos látvány tárul elénk. Ha még bírjuk erővel, felmászunk a Guckler Károly kilátóhoz, ahol végre megállhatunk, és magunkba szívhatjuk az elénk táruló panorámát.

Végül egy könnyed levezető szakasz következik, amely egyenesen a Hangár-bisztróhoz vezet – itt vár ránk a jól megérdemelt pihenés és a társaság! 

A túra során a következő szakaszokkal találkozhattok:

  • Meredek lejtők (-5 foknál meredekebb): összesen 2,3 km hosszú szakasz, ahol óvatosabb ereszkedésre készüljetek.
  • Mérsékelt lejtők és emelkedők (-5 és 5 fok között): összesen 6 km, ami lehetőséget ad a pihenésre.
  • Meredek emelkedők (5 foknál meredekebb): összesen 5 km, itt már igazán meg kell dolgoztatni a lábatokat, de a kilátás mindenért kárpótol!
Kilátás az Apáty-szikláról
Panoráma az Újlaki-hegyről

Ha érdekel valamelyik táv. akkor gombra kattintva érheted el a jelentkezési lapot.