Dolomitok és héricsek földjén 2024.04.06.
ISZKASZENTGYÖRGY, CSÓRI CSUKA, MEG A HORGOK
A túra ideje: 2024.04.06.
Az indulás helye: Szigethalmi Szent István Általános Iskola elől. (Szigethalom, Szabadkai u. 64.)
Az indulás ideje: 7 óra
Köztes megállók:
SPAR (Szigetszentmiklós, Gyártelep)
Trafóház (Szigetszentmiklós, József A. utca)
Sárgaház (Szigetszentmiklós, Szent Erzsébet tér (Városi Könyvtár és Közösségi Ház.))
A helyszínről
ISZKASZENTGYÖRGY, CSÓRI CSUKA, MEG A HORGOK
Iszkaszentgyörgy a Bakony legkeletibb bástyája. Itt a hegyek már dombokká szelídülnek, és a falu fölött lebegő Amadé-kastély kertjének teraszaival érnek véget. A teljes nevén Amadé-, Bajzáth-, Pappenheim-kastély hatalmas épületegyüttese a barokktól a XX. századig számtalan stílusjegyet visel magán. Kertje romosan, elhanyagoltan is gyönyörű. A kastély felett, a Piramita-hegyen kilátó és hazánk egyetlen kőpiramisa várja az idetévedőket (https://iszkaszentgyorgy.kornyeke.hu/kopiramis).
A közép- és hosszútáv résztvevői innen Csór felé veszik az irányt. A falu feletti dolomitfennsíkba mély, száraz szurdokvölgyeket rágott az idő. Horgoknak hívják őket. Ezt a nem mindennapi vidéket barangolják majd be. A nagyon szikár tájat kora tavasszal héricsek tömegei, később árvalányhaj mezők lágyítják, a feneketlen kanyonokban pedig megáll az idő, és visszafelé forog. A túra végén Csóron találkozunk. A rövid távosok busszal, a többiek az apostolok lován jutnak el idáig.
A CSÓRI CSUKA MÁJA ÉS MÁTYÁS KIRÁLY
Csórtól délre fekszik a Sárréti Tájvédelmi Körzet. A Sárrét évezredeken át vizes, mocsaras terület volt, vízi közlekedés is zajlott rajta. Nem véletlen a legenda Mátyás királyról és a csóri csukáról sem. Akit a történet érdekel, a mesét itt elolvashatja, ill. meghallgathatja itt:
https://matyasmesek.oszk.hu/main.html?mu=hangzo_mese_74_nincs_majja_mint_a_csori_csukanak.xml
Történelmi érdekesség még, hogy a török korban Csór nem néptelenedett el, pedig határ menti település volt. Ha jött a török, a lakosok elrejtőztek a horgok szövevényes labirintusában. Ide a törökök nem tudták, nem merték követni őket.
Buszköltség
Tagság | Kategória | Ár |
Egyesületi tag | felnőtt | 5000 Ft |
Egyesületi tag | gyerek | 2000 Ft |
Nem egyesületi tag | felnőtt | 5500 Ft |
Nem egyesületi tag | gyerek | 2500 Ft |
Ebéd
Menü:
Fokhagymaleves
Rántott szelet (sertés v. csirke) hasábburgonyával vagy rizzsel, savanyúság
Ár: 3950 Ft/ adag
Fontos tudnivaló a felszerelésről
Mivel a közép és a hosszú táv útvonala elég köves, elengedhetetlen a megfelelő túracipő, túrabakancs. A távok jó részén fennsíkon tartózkodik a csapat, ezért a sapka (ha van, nyakvédős) is fontos, illetve kellő mennyiségű ivóvíz is kell a túrára. Ajánlott a hosszú nadrág, mert egy rövid szakaszon az utat elkezdte visszafoglalni a természetet. (Némi szeder folyondár is található).
Rövid táv
Mindhárom táv Iszkaszentgyörgyről indul. A rövid távosok a Kastélybirtok Tanösvényt járják végig, némi módosítással. A grófi sírkert és a Szentháromság Templom megtekintése után a kastély alsó kertjének érintésével, a község útjain másszák meg a Piramita-hegyet (errefelé kevésbé meredek). A kilátó és a Piramis megtekintése után fenyveserdőkben ereszkednek vissza a kastélyhoz. A kastélytól a busz átviszi őket Csórra.
Itt, akinek még maradt ereje, felkapaszkodhat a falu fölötti dombra. A fehér dolomitsziklákkal pettyezett, kopár domb tetején némileg meglepően egy pirosra festett japán torii kapu áll, ahonnan remek panoráma nyílik a falura, a környező dombokra.
A Csóri Csuka Csárda már évek óta zárva tart, de a Csóri Pizzériában lehetőség van ebédelni, kávézni, dartsozni és csocsózni is.
Középtáv
A középtáv is Iszkaszentgyörgyről indul. A grófi sírkert és a Szentháromság Templom megtekintése után megnézik a kastélyt, majd a parkból az erdőkbe átmenetet képező meredek domboldalon kapaszkodnak fel a Piramita-hegy kőpiramisához és a kilátóhoz. Innen leereszkednek a hegy túloldalán, majd mezőkön és erdőkben érnek fel az Iszka-hegy hatalmas dolomitbányájához. Döbbenetes látvány a hatalmas bányaudvar, és döbbenetes látni azt, hogy amit a természet sokmillió év alatt létrehozott, hogyan pazarolja el az ember néhány év alatt. Innen szikár réteken, fenyvesligeteken át érik el a Száraz-horgot. Itt a mélybe zuhanó sziklafalak tetejéről csodálják meg a panorámát, persze, kellő óvatossággal. Majd meredeken leereszkednek a völgybe, haladnak benne kicsit, és a túloldalon kimásznak. Onnan már könnyű dolguk lesz, a piros és a zöld sáv jelzés elviszi őket Csórra. Itt megnézik a falu feletti torii kaputól nyíló panorámát, majd leereszkednek a Csóri Pizzériához, és csatlakoznak az itt mulató (dartsozó, csocsózó) rövid távosokhoz. Aki nem férne be esetleg, az kávézhat a közeli Don Csorleone Étteremben is… 🙂
Hosszú táv
A hosszú távosok is Iszkaszentgyörgyről indulnak. Megtekintik a grófi sírkertet és a templomot, az impozáns Amadé-, Bajzáth-, Pappenheim-kastélyt, majd a kastély elvadult kertjében kezdik meg az emelkedést. A kertben futó ösvények labirintusában megkeresik Magyarország egyetlen kőpiramisát. Ettől nem messze található a Piramita-hegy csúcsa, ahonnan egy kilátóból gyönyörködhetnek a panorámában. Innen a piros jelzést követve felülről megnézik az Iszka-hegy hatalmas dolomitbányáját. A csodálkozás és a szörnyűködés után mintegy 2 kilométer séta következik, erdőben, sztyeppés réteken haladnak, és megérkeznek a Száraz-horoghoz. Itt a meredek sziklafalak tetején sétálnak tovább, majd leereszkednek a völgybe, csak azért, hogy a túloldalon kimásszanak. A Száraz-horog után, a zöld jelzést követve átmennek a Szenes-horoghoz. A völgy alapos bejárása után elsétálnak Csórra, a falu feletti kilátás és a japán kapu megtekintésével. A Szenes-horognál lesz egy kisebb, fakultatív kitérő, az ezt teljesítőknek a táv 16 km fölé növekedhet. Azonban az előző túráknál kevesebb szint várható. Nem lesznek hosszú, meredek emelkedők (csak rövidek, de nyaktörők).